Виготовлення об’ємної композиції «Гілка горобини»

Комунальний заклад “Харківська спеціальна школа№12” ХОР

03.11.2022р.

3 – Б клас. Трудове навчання. Робота з пластиліном. Виготовлення об’ємної композиції «Гілка горобини». Вчитель Лисанова В.М.

Наші предки, давні слов’яни, вважали горобину, поряд з дубом, березою, вербою, священним деревом. Вони вірили, що в кроні горобини ховаються Перунові блискавки (такі ж червоні, як її ягоди). Гілка горобини з ягодами сприймалася як символ палиці Перуна, здатної захистити людину від усіх бід. З давніх-давен існувала заборона рубати, ламати, обpивати квіти і ягоди горобини. Дозволялося зрізати її великі гілки тільки для палиць священнослужителів та подорожніх, які вирушали в далеку дорогу. А дрібні гілки з квітами або плодами – для прикраси житла.

Існувало повір’я – хто її поламає або сpyбає, той незабаром помpе сам або ж помре хто-небудь з його близьких. Тому, перш ніж зламати горобинову гілку, дереву кланялися, просили вибачення пояснювали, навіщо беруть його частку, а інакше – бути біді, найдрібніша з яких – зубний біль.

Не тільки у слов’ян, у багатьох народів найкраща паличка для чарівника – горобинова, кращий вінок для нареченої – з її квітів, кращий оберіг від злих сил – грона її ягід.

У народній творчості горобина є поетичним символом Украіни. З давніх-давен вона була так само символом родючості і благополуччя. Її ягоди (як і калини) вважаються символом сімейного щастя, сильною і вірного кохання, а значить і міцної родини. Тому молодята садили її біля свого будинку, грона ягід викладали на підвіконня або між шибками. За старовинним повір’ям поки ягоди зберігають свій колір, сімейному союзу нічого не загрожує і, крім того, вважалося, що горобина охороняє будинок від злих сил. Традиція ця жива до сих пір, хоча більшість вже не знають її сенсу. Посварившись закоханим радили посидіти разом в тіні горобини. Під горобиною зустрічалися і розлучалися, у горобини просили ради.